2012. május 23., szerda


Univerzum-léptékű gondolkodás


Amikor rájöttem, hogy az ég, ami kék és elérhetetlenül magas, megfoghatatlan habkönnyű  felhőivel, nem a vége a mindennek, nem ennyi a világ, mint amit mi emberek annak képzeltunk, akkor jött el az a pont, ami megváltoztatta az addigi hozzáállásomat.
Ezután tárult fel előttem egy felfedezhető univerzum, amelyben minden egyén otthon van, mert része az egésznek.
Ezzel elhagytam az addigi megszokott gondolkodásformákat, melyeket gyerekként sulykoltak belénk a Süss fel nappal és az olyan mondássokkal, mely szerint feljön a Nap... 
A Nap a pályáján van. És ezt már a 80-as években is lehetett tudni. Mégis, egy egészen szűklátókörű nézőpontot tanítottak nekünk.
Elkezdtem tanakodni, hogy mi lehet még a fenséges kéken túl, mit rejthet emberi szemünk elől. Kicsinek éreztem magam, aki reménytelenül szeretné megérinteni az eget.
Úgy éreztem, lezár, körbezár az ég egy börtönbolygón, nem tudok szabadulni innen, akaratomon kívül kerültem ide és távozni sem tudok. 
Aztán mindez megváltozott. Rájöttem, hogy csak egy függöny a végtelenségbe, ráadásul egy csomó védőfunkciója van. Nem elzár minket, csak egy lépcsőfok a szférák felé. 
Nem egy 180 fokos vakfolt van felettünk.
Minden függöny mögé be lehet nézni, ki lehet tárni, és mögé lehet nézni.
Egyszer talán még az is meglehet, hogy  mindenről lehullik a lepel.

http://www.youtube.com/watch?v=EfZxZmbbWI8&feature=related

2012. május 12., szombat

2012. május 8., kedd

http://www.urvilag.hu/tavoli_vilagok_kutatoi/20090601_exobolygok_felterkepezese_a_minta_a_fold

Exobolygók feltérképezése: a minta a Föld
Távoli világok kutatói, Élet a Földön kívül? - 2009.06.01 09:00.

Az új feladatot kapott Deep Impact űrszondával a saját bolygónkról végzett mérések arra lehetnek alkalmasak, hogy a jövőben értelmezni tudjuk a távoli csillagok körül keringő exobolygókról szerzendő adatokat.

A kutatók már most arra készülnek, hogy egyszer majd közvetlenül detektálni tudnak olyan exobolygókat, amelyeken akár az óceánok vagy a felhőzet feltérképezése is szóba kerülhet. A NASA Deep Impact szondáját – miután az 2005-ben elvégezte elsődleges feladatát, a Tempel-1 üstökös meglátogatását – új programmal látták el. Az EPOXI rövidítésű küldetés során a Föld megfigyelésével elért eredményeket rövidesen az Astrophysical Journal című csillagászati szakfolyóiratban publikálják.
Az exobolygók felszínéről információt szerezni nem lesz egyszerű feladat. A jövendő érzékeny űrteleszkópoknak is napokig-hetekig kell gyűjteniük majd az onnan jövő fényt ahhoz, hogy színképvonalakat azonosíthassanak benne. Ilyen módszerrel a kémiai összetétel deríthető fel. Ha például nagy mennyiségben fordulna elő molekuláris oxigén egy bolygón, akkor a földihez hasonló élet jelenlétére is gyanakodhatnánk. A most tesztelt módszer haszna lehet, hogy a színképi vizsgálatokhoz ígéretes célpontokat tud majd kiválogatni a rengeteg ismert exobolygó közül.
A Naprendszerben, tőlünk épp több tízmillió kilométerre keringő Deep Impact kamerájával a Földről visszavert napfényt elemezték, összesen hét különböző színtartományban. Először is az egész bolygókorongról érkezett adatokat átlagolták. Ezzel imitálták azt, mintha exobolygóról lenne szó. A távoli bolygók ugyanis a legjobb esetben sem töltenek ki többet a detektoron, mint egyetlen képpont. Erről az egy pixelről érkező adatokat az eltelt idő függvényében értelmezték. Ahogy a Föld forog, úgy kerülnek más és más felszíndarabok a látómezőbe. A mérési adatok alapján visszakövetkeztettek arra, hogyan nézhet ki a Föld.

A Föld általunk jól ismert térképe (fent) és az EPOXI mérésekből származtatott térkép (lent). A színskála a szárazfölddel való borítottság százalékos értékét mutatja a földrajzi hosszúsági körök mentén szektorokra osztott bolygónkon. (Kép: N. Cowan et al.)
Nagy megelégedésükre azt találták, hogy a mégoly kezdetleges módszerrel is lehet valami információt nyerni bolygónk felszínének térképéről. Elsősorban azt, hogy a felszín nem egységes. A térkép természetesen igen pontatlan, és a rálátás geometriája miatt főleg az Egyenlítő mentén elhelyezkedő szárazföldek hatása dominál. (Exobolygók esetén előbb ki kell deríteni a forgástengelynek a látóirányhoz viszonyított helyzetét.) A különböző napokon végzett mérések alapján az is látszott az adatokból, hogy „valami mozog” a Földön, amelynek periódusa nem pontosan egyezik meg a bolygó forgási periódusával. Ilyen módon elképzelhető, hogy a felhőzetre utaló jeleket is lehet találni majd egyes távoli exobolygókon, ami további részletes vizsgálatok célpontjává avathatja azokat.
Frey Sándor

2012. május 6., vasárnap


"People of Earth, your attention, please. This is Prostetnic Vogon Jeltz of the Galactic Hyperspace Planning Council. As you will no doubt be aware, the plans for development of the outlying regions of the Galaxy require the building of a hyperspatial express route through your star system. And regrettably, your planet is one of those scheduled for demolition. The process will take slightly less than two of your Earth minutes. Thank you.
There’s no point in acting surprised about it. All the planning charts and demolition orders have been on display at your local planning department in Alpha Centauri for 50 of your Earth years, so you’ve had plenty of time to lodge any formal complaint and it’s far too late to start making a fuss about it now. … What do you mean you’ve never been to Alpha Centauri? Oh, for heaven’s sake, mankind, it’s only four light years away, you know. I’m sorry, but if you can’t be bothered to take an interest in local affairs, that’s your own lookout. Energize the demolition beams.
I don't know, apathetic bloody planet, I've no sympathy at all."

2012. május 4., péntek

Pink opaque



An extraordinary outburst produced by a black hole in a nearby galaxy has provided direct evidence for a population of old, volatile stellar black holes. The discovery, made by astronomers using data from NASA's Chandra X-ray Observatory, provides new insight into the nature of a mysterious class of black holes that can produce as much energy in X-rays as a million suns radiate at all wavelengths.


Researchers used Chandra to discover a new ultraluminous X-ray source, or ULX. These objects give off more X-rays than most binary systems, in which a companion star orbits the remains of a collapsed star. These collapsed stars form either a dense core called a neutron star or a black hole. The extra X-ray emission suggests ULXs contain black holes that might be much more massive than the ones found elsewhere in our galaxy.


A paper describing these results will appear in the May 10, 2012, issue of The Astrophysical Journal.


Image Credits: X-ray: NASA/CXC/Curtin University/R. Soria et al., Optical: NASA/STScI/ Middlebury College/F. Winkler et al.

Agytekék


Minden nap, újra és újra
megrendezik a hiábavalóságok vásárát.
És működik.
Így múlik el életünk.
Mindig ugyanarra ébredünk.
Körülöttünk dübörög a világ,
mit valóságnak ismertünk.

Minden nap megrendezik a világot neked,
hogy újból és újból benne lehess.
Meddig?
Amíg mindent el nem végeztél.
Addig mindig kapsz esélyt.
Amíg mindent meg nem értettél,
Működnek az agytekék.






2012. május 2., szerda


Lámpa-látomás



A jövő már van. Megszőttetett.

Sorsodat e Földön el nem kerülheted.

Nincs kiszállás, Bekerültél a körforgásba

Mi bevégeztetett, vállald méltósággal.

Két dolog, mi segít, vezet Tégedet,

a csillagos ég s a lelkiismereted.

Bátran tekints fel, s a mélybe,

s utat nyersz a végtelenségbe.